Listwy elewacyjne sposobem na urozmaicenie ścian budynku

sztukateria na elewacji

Listwy elewacyjne popularne były już w czasach starożytnych, kiedy to fasady budynków ozdabiano gzymsami i kolumnami. Ostatnio jej popularność wzrasta. Chcąc ozdobić naszą elewację decydujemy się na listwy elewacyjne, tworzące dekoracje okien i drzwi. Profile elewacyjne, podobnie jak inne elementy sztukaterii, wykonane są ze styropianu i pokryte masą tynkową. Ich montaż jest niezwykle prosty. Wystarczy sucha, czysta ściana, bez wybrzuszeń i już możemy montować listwy elewacyjne.

Temperatura powietrza przy montażu powinna wynosić przynajmniej 10 stopni Celsjusza. W pierwszej kolejności, nasze listwy musimy przyciąć na odpowiednią wielkość. Do tego celu używamy brzeszczotu do metalu, piły elektrycznej o regulowanych stopniach obrotu lub piły do drewna z drobnym zębem. Upewniamy się czy nasza elewacja jest sucha i pozbawiona nierówności. Potem przyklejamy wszystkie elementy. Klej musi nam się dobrze przyjąć, dlatego prace należy wykonywać przy dobrej pogodzie. Po montażu listew, przestrzenie między nimi wypełniamy fugą. Teraz możemy już się cieszyć naszą wspaniałą nową elewacją. Profile elewacyjne możemy malować silikonowymi farbami elewacyjnymi.

Listwy elewacyjne

Listwy elewacyjne

Listwy elewacyjne ozdobią Twoją elewację.

Jeśli chcesz nadać elewacji twojego domu wyjątkowego charakteru, wybierz listwy elewacyjne. Nie musisz już malować swojego tynku w kolorowe wzory, których wykonanie zabiera bardzo dużo czasu i wymaga wprawy i precyzji. Nie musisz się też martwić o ewentualne zacieki na twoim tynku. Panele elewacyjne wykonane są z twardego, wytrzymałego, a przy tym plastycznego styropianu, odpowiednio utwardzonego. Panele możemy dowolnie przycinać za pomocą piły, pod kątem 45 stopni.

Metoda ciągniona, pokrywania styropianu tynkiem, zapewnia łatwość cięcia i montażu paneli. Zanim zabierzemy się za montaż, musimy dokładnie oczyścić i osuszyć elewację, a także sprawdzić czy nie ma na niej nierówności. W przypadku ich wystąpienia, wyrównujemy powierzchnię przy pomocy papieru ściernego o odpowiedniej ziarnistości. Gdy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, możemy przystąpić do montażu paneli elewacyjnych. Nakładamy pacą na powierzchnię, równomiernie rozprowadzając, klej do sztukaterii i przyklejamy kolejne elementy dekoracyjne. Kiedy klej wyschnie, możemy listwy elewacyjne pomalować na wybrany przez nas kolor.