Sztukateria i dekory ? jak to dziś wygląda?

nowoczesne wnętrze ze sztukaterią

Sztukateria i dekor ? jak to dziś wygląda?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jakie są najważniejsze funkcje budynków, na pewno nie przysporzyłaby nikomu najmniejszych problemów? chodzi oczywiście o dekory

Dekory na sufit i ścianę

Dekory na sufit i ścianę

oraz względy użytkowe. W ostatnich dziesięcioleciach jednak pomijano w wielu przypadkach wygląd budynku, skupiając się tylko i wyłącznie na tym, by spełniał on określone funkcje. Na szczęście obecnie powoli wraca się do dawnych, dobrych architektonicznych praktyk. Powstające i poddawane renowacji budynki równoważą dwie sfery: sztukateria styropianowa i wartości użytkowe, sprawiając, że każda z nich jest tak samo ważna. Powrót do nadawania sporego znaczenia elementom dekoracyjnym budynków. Widać to najlepiej w tym, że sztukateria produkowana jest dziś na szeroką skalę, a co za tym idzie, gzymsy czy ornamenty różnego typu są tanie i łatwo dostępne.

Dekory we współczesnej architekturze

Dbałość o kwestie związane z wyglądem i dekoracją współczesnych budynków zauważyć można zarówno, jeśli chodzi o nowe realizacje, jak i renowację zabytkowych kamienic czy willi. Daniej budynki stawiały dekor często na pierwszym miejscu, a ich elementy ozdobne wychodziły spod rąk znakomitych artystów.  Dzisiejsza sztukateria produkowana jest przemysłowo, dzięki czemu gzymsy, wsporniki czy pilastry są łatwo dostępne. Koszt ich montażu jest niewielki. Podobnie jak niewiele czasu zajmuje ich założenie. Współczesna sztukateria najczęściej wykonana jest ze styropianu, co sprawia, że elementy dekoracyjne świetnie komponują się odnowioną za pomocą tego surowca elewacją. Tania i łatwo dostępna sztukateria przyczynia się do tego, że dekor wraca do współczesnej architektury? nie tylko wielkich realizacji, ale również budownictwa mieszkaniowego, co niewątpliwie uznać można za bardzo pozytywny trend.